strzałka lewoWróć do artykułów

Opieka w ciąży

III trymestr ciąży - o czym pamiętać? Jak przygotować się do porodu?

III trymestr ciąży (kalendarz ciążowy)

Powoli zbliża się poród. Według większości pacjentek druga połowa ciąży mija bardzo szybko, zwłaszcza trzeci trymestr. Nie tylko pojawiają się nowe obowiązki, ale trzeba też przygotować wyprawkę dla dziecka oraz rzeczy niezbędne do porodu (więcej o przygotowaniu do porodu znajdziesz w naszym artykule tutaj). Możliwe, że zastanawiasz się, jak zachowasz się w czasie porodu, jaką matką będziesz, czy dasz sobie radę, jak ocenią cię najbliżsi. Twoje obawy i niepokoje są naturalne, poza tym trudno pozostać obojętnym wobec negatywnych wspomnień i doświadczeń innych matek. Pojawiają się pytania, np:

  • Czy powinnaś wybrać poród naturalny czy cesarskie cięcie?
  • Znieczulenie zewnątrz-oponowe, a może inne metody zwalczania bólu?
  • Karmienie naturalne czy sztuczne?

Na wszystkie te pytania powinnaś uzyskać wiarygodne informacje od swojego lekarza ginekologa. W poniższym artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych wiadomości dotyczących trzeciego trymestru ciąży oraz schemat badań zalecanych w tym okresie.

ciąża

Szkoła rodzenia

Programy prowadzone przez szkoły rodzenia korzystnie wpływają na przebieg ciąży i porodu. W trakcie spotkań można poznać inne ciężarne, wymienić swoje doświadczenia oraz rozwiać wątpliwości u prowadzących zajęcia. W ramach kursów dowiesz się prawie wszystkiego o przygotowaniu do porodu, jego przebiegu, technikach zwalczania bólu, niektórych procedurach stosowanych w czasie porodu, prawidłowej opiece nad noworodkiem oraz zmianach zachodzących w połogu. Do udziału w kursach zachęca się również przyszłych ojców oraz innych członków rodziny. Kobieta w ciąży, która aktywnie uczestniczy w zajęciach szkoły rodzenia jest lepiej przygotowana do porodu, co pozwala zredukować stres i świadomie stawiać czoła temu wyzwaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej Szkoły Rodzenia.

Ocena aktywności ruchowej płodu

Stosując proste metody oceny ruchów dziecka w ostatnich tygodniach przed porodem, możesz uzyskać informację o jego samopoczuciu. Istnieje wiele metod przeprowadzenia takiego testu. Najprostsza polega na odliczeniu dziesięciu, wyraźnie oddzielonych od siebie, ruchów dziecka raz dziennie o dowolnej porze w czasie nie dłuższym niż 90 minut. Najlepiej, jeśli kobieta znajduje się w pozycji leżącej na lewym boku. Bardziej dokładne mamy liczą ruchy płodu po każdym głównym posiłku (śniadaniu/obiedzie i kolacji) przez dwie godziny. Jeżeli doliczą do 10 ruchów, test oceniany jest jako prawidłowy. Warto podkreślić, że w trakcie trzeciego trymestru zmienia się charakter ruchów dziecka. Zamiast kopnięć mogą być wyczuwalne rozpierania i ucisk. Dziecko jest na tyle duże, że nie może wykonywać swobodnych ruchów, a jedynie próbuje ruszać kończynami. Brak odczuwania ruchów płodu powinno zostać zweryfikowane przez lekarza prowadzącego pod kontrolą USG oraz KTG.

Profilaktyka zakażeń paciorkowcem grupy B

Nosicielstwo paciorkowców S. agalactiae typu B (GBS) stwierdza się u około 25% kobiet (dane z USA). Większość z nich nie ma żadnych objawów chorobowych. Bakteria bytuje naturalnie w jelitach i stamtąd może migrować do pochwy. Ze względu na ryzyko przeniesienia bakterii na dziecko w trakcie porodu do kalendarza badań ciążowych wprowadzono badania przesiewowe w kierunku GBS. Wykonuje się je w 35 – 37 tygodniu ciąży poprzez pobranie posiewu z pochwy oraz odbytu. Dodatni wynik (stwierdzenie obecności bakterii) jest wskazaniem do zastosowania profilaktycznej antybiotykoterapii w czasie porodu. Jeżeli pacjentka nie jest uczulona na żaden antybiotyk stosuje się ampicylinę dożylnie do końca porodu. Zastosowanie antybiotyku zmniejsza ryzyko infekcji u noworodka.

Jakie badania wykonuje się w III trymestrze ciąży?

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z września 2010 roku należy przeprowadzić następujące czynności w trakcie wizyt w III trymestrze ciąży*:

1. Badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe.
2. Badanie we wzierniku i zestawione.
3. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
4. Określenie wzrostu i masy ciała.
5. Ocena ryzyka ciążowego.
6. Propagowanie zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej.
7. USG III trymestru pomiędzy 28- 32 tygodniem ciąży. W trakcie tego badania ocenia się wzrastanie płodu, ponownie jego anatomię oraz objętość płynu owodniowego.
8. Opcjonalnie można wykonać badanie USG około 36-37 tyg., aby ocenić przewidywaną masę dziecka i czego spodziewać się w trakcie porodu.

Zalecane badania laboratoryjne:

1. Morfologia krwi.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Oznaczenie przeciwciał odpornościowych jeżeli grupa krwi matki jest Rh (-) oraz podanie immunoglobuliny anty-D jako profilaktyki śródciążowej konfliktu serologicznego.
4. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wykonywane wcześniej.
5. Antygen HBs, badanie w kierunku HIV, HCV, VDRL.
6. Posiew w kierunku GBS pomiędzy 35-37 tygodniem ciąży.

* Każda z wymienionych czynności może być wykonana nieco wcześniej lub później w zależności od wskazań lekarskich.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą gabinetu ginekologicznego w Wołominie dot. badań wykonywanych w III trymestrze ciąży. Więcej informacji tutaj.

Grafika modal tłoGrafika modal

Telefon do kliniki:

+48 601 230 555

zadzwoń

Adres:

ul. Kościelna 38, Wołomin

nawiguj